Alsóörsről - másképp
„Virágpompás tavasz, fénygazdag nyár, aranyló ősz, egészséges tél. Szőlőérlelő lankák, gyümölcsöskertek, partokra néző szelíd dombhátak. Ez a Balatoni Riviéra csodálatos tavunk északi oldalán. Pannon derű, történelmi hangulat lengi be e széparcú tájat. Fő csábítóereje a fejlett fürdőkultúra. E partszakasz gyöngyszeme Alsóörs, a Somlyó-hegy oldalára épült ősi település, mára kiterjedt fürdőteleppel. Vendégváró üdülőhely hatalmas fövenystranddal, selymes vízzel, kényelemmel.”
A fenti sorokkal kezdi Alsóörs bemutatását a község honlapján Albrecht Sándor helyi illetőségű helytörténész és újságíró. Ez a pár sor jóval, de jóval többet mond a száraz adatoknál, miszerint Alsóörs a Balaton északi partján, Balatonalmádi és Balatonfüred között található község, kedvelt üdülőhely, állandó lakossága a legfrissebb adatok szerint pedig 1650 fő. Ezen tényszerű információkat reggeltől, egészen - az általában errefelé színpompás - naplementéig sorolhatnánk, mégsem kaphatnánk még csak megközelítőleg pontos képet sem Alsóörsről. Folytassuk inkább egy kicsit másképp!
Tavaly nyáron a hagyományos nyárbúcsúztató-vendégmarasztaló fesztiválon megismerkedtünk egy cseh házaspárral, akik elmesélték, hogy azért jöttek éppen ide nyaralni, mert szerintük itt „kellemes, levegős és vidám a Balaton-part”. Aztán a júniusi Színes Csokor rendezvény kapcsán egy fővárosi illetőségű kollegámat munkaügyben ideszólította az élet. Láttam rajta, hogy érdeklődve nézelődik a környéken, aztán pár héttel később véletlenül összefutottam a családjával a strandon. Mesélték, hogy a múltkor nagyon megtetszett nekik a strand és „leugrottak Pestről” egy hétvégére és még a barátaikat is meghívták. Vagy egy egészen friss élmény: a hétvégi havazás és csúszós útviszonyok ellenére zsúfolásig megtelt a strand ingyenes parkolója – egyébként a községben, egész évben mindenhol ingyenes a parkolás – és nagyon sokan korcsolyáztak a befagyott Balatonon. „Még forralt bor is volt” – magyarázták meg többen, hogy miért éppen ide jöttek korcsolyázni.
Hosszasan lehetne még sorolni az ehhez hasonló történeteket: mindenkinek megvan a saját külön indoka, hogy miért szereti ezt a települést. Tehát útikönyvek, leírások és különféle turisztikai weboldalak böngészése helyett, tessék autóba ülni, buszra, vagy vonatra szállni és irány Alsóörs. Mert – ahogyan a község jelmondata szól – : Alsóörs „vár, marasztal, visszavár”!
Látnivalók Alsóörsön
Kétségtelen, hogy a község szimbóluma és legjellegzetesebb nevezetessége a Török ház, hazánk legrégebbi, gótikus stílusban épült udvarháza. Még a 15-16. század fordulóján épült, majd 1880-ban részben átalakították. Az egykori kisnemesi ház oromfala alatt nagy pince húzódik, késő gótikus stílusú ajtókövekkel.
A ház ajtaja is gótikus; ez a pitvarba vezet, melynek első fele előtér, és széles félkörívű fal választja el a konyhától és a dongaboltozatos kamrától. Az épület kéménye egy turbános fejre emlékeztet, ez a ház elnevezésének népi magyarázata. Valójában - a szakirodalom szerint - egy barokk korihagyma alakú kéményzáródásról van szó.
A Török-házhoz viszonylag közel található, a református templom, amely mai, barokk stílusú formáját 1788-ban nyerte el. Ebből az időből származik a copf stílusú szószék is. Az egyhajós csarnoktemplom nyugati oldalán van a torony, mely alatt XIII. századi kegyúri karzatot láthatunk. A nyugati homlokzat sarkain ferde támpillérek vannak, a tornyon pedig gótikus ablakok.
Talán meglepő, de az alsóörsi Amfiteátrum nem a római korból származik, ennek ellenére minden ízében a színjátszás kezdeteit idézi. Ez a harminchat soros, helyi vörös kőből faragott enyhén félköríves nézőtér az alsóörsi kőbányászat hagyományainak emlékműve és természetesen nagy sikerű nyári szabadtéri előadások helyszíne.
A faluközponttól, könnyű egy kilométeres sétával megközelíthető látványossághoz közel, a hegyen, toronyiránt található a Csere-hegyi kilátó, melyet a szintén helyben bányászott permivörös kőből 1935-ben, Padányi Gulyás Jenő tervei alapján építettek. Talán szükségtelen is leírni: a kilátóból nézve olyan, mintha az egész Balaton az ember lábai előtt heverne.
Ha már a vörös követ említettük, mindenképpen szólnunk kell a Strandfürdőről, amelynek bejárati építményeit szintén ebből az anyagból készült. A Balaton északi partjának legkedveltebb strandja, közel négy hektár területű, 300 m kiépített, burkolt partszakasszal rendelkezik.
A környezet, az esztétikus megjelenés, az ápolt pázsit, a megfelelő mennyiségű árnyékot adó fa, a kellemes, biztonságos meder, amelyet évente feltöltenek homokkal, és a színvonalas szolgáltatások, mind hozzájárultak népszerűségéhez. A strand különlegességeinek egyike a pergola, amelynek kellemesen hűvös árnyékában játékokkal, foglalkozásokkal várják a vendégeket. A strandfürdő előtt, mintegy 500 autót és 100 kerékpárt befogadó parkolót alakítottak ki.
A fentieken kívül Alsóörs természetesen még számtalan érdekes látnivalót kínál az idelátogatók számára. Ilyen például - a teljesség igénye nélkül - a balatoni gőzhajózás emlékműve, a Repülők Emlékműve, az Endrődi Sándor Emlékpark, vagy éppen a római katolikus templom.
|