"Európa - ahogy ma látjuk - az az Európa, amiért az USA elnökei Washingtonban bármit megadtak volna, hogy ilyennek lássák. Európa azt csinál, amit akar - sok szempontból Németország vezetésével" - mondta Németország Amerikai Nagykövetségén Walter Russell Mead, az amerikai szerző és külpolitikai professzor. A nemzetközi The Local cikke.
Tom Bristow cikke (The Local)
Fordította: Emma Paradigma
Munkatárs: Molnár F. Árpád
'Németország nagyobb szerepet játszik, mint azt az emberek gondolják'
Reflektorfénybe került ezen a héten a német külpolitika. A The Local kérdése, hogy Európa legnagyobb gazdaságának nem kellene-e nagyobb szerepet játszania a világ dolgaiban? Walter Russell Mead külpolitikai szakértő professzor válaszol a kérdésre.
Múlt héten
Joachim Gauck, Németország elnöke nagyobb felelősségvállalásra szólította fel az országot. "Hazánk nem egy sziget" - mondta a németeknek.
Afganisztánban eközben a csapatok átadták a legfontosabb bázisukat, amikor kivonultak a konfliktusból, amely már 54 német életét követelte. A héten úgy látszott, hogy Németország mind Szíriának, mind Iránnak segít megoldani a nyugattal szembeni vitáikat.
Itt az idő, hogy Németország fokozza a fellépését a globális színtéren? A The Local hétfőn, a berlini Amerikai Nagykövetségen Walter Russell Mead amerikai szerző és külpolitikai professzor véleményét kérte a témában.
'Ne becsüljük alá a Németország által játszott szerepet'
A német külpolitika viszonylag sikeres Európában - érvelt Mead professzor. Arra a kérdésre, hogy Németországnak nagyobb szerepet kellene-e vállalni a globális színtéren? - azt válaszolta, hogy "Németország idáig is nagyobb szerepet játszott, mint ahogy azt az emberek értékelik."
Hozzátette azonban: "Németországnak olyan szerepet kell játszania, amiről úgy gondolja, hogy el kell játszania. Európa - ahogy ma látjuk - az az Európa, amiért az USA elnökei Washingtonban bármit megadtak volna, hogy ilyennek lássák. Európa azt csinál, amit akar - sok szempontból Németország vezetésével. Reméljük, Németország továbbra is vezető szerepet fog játszani, amint azt a múltban is tette."
Walter Russell Mead professzor a Council on Foreign Relations egykori munkatársa és a Yale Egyetem előadója méltatta Németország sikerét Ukrajnában az EU csatlakozás aláírása kapcsán, az ország orosz befolyás alóli elcsábításában.
"A Kreml szemszögéből Ukrajna döntése alapvető történelmi előrelépés" - mondta; hozzátéve, hogy "figyelemre méltó", hogy Németországnak ezt úgy sikerült elérnie, hogy nem keltette a német beavatkozás látszatát.
Ezt a "nyugodt, de nagyon hatásos" diplomáciát, "ami jól jönne a világnak, nekem úgy tűnik, hogy nem értékelik eléggé" - tette hozzá.
'Egy boldogtalan házasság is jobb, mint a válás'
Mead professzor, aki jelenleg a New York állambeli Bard College-ban tanít - Európa és az eurozóna ügyében szorgalmazta, hogy Németország inkább a Szent Római Birodalmat vezesse, mint a porosz hódítást.
"Németország világhatalmi szerepéről bármely vitának Európával kell kezdődnie" - mondta a riportereknek. "Az euró körüli harc tényleg alapvető. Nekem úgy tűnik, mindenki hibás benne - a német bankok, a német szabályozók és a német politikusok is.
Hozzátette, hogy az ország politikusai "rettegnek annak bevallásától", hogy a német bankok bizonytalan pénzügyi helyzetbe kerültek a Dél-Európában elveszített milliárdos hitelek és beruházások miatt. "Németország nem azért szorongatja Dél-Európát, hogy megbüntesse, hanem pont ellenkezőleg: azért, hogy megvédje" - mondta.
Mindazonáltal az Észak- és Dél-Európa közti vitát olyan küzdelemnek ábrázolta, mint "két bűnös vitáját arról, hogy melyikük a szent".
Az olyan eladósodott országnak, mint Olaszország, el kell fogadnia a német megszorító intézkedéseket az eurozóna túlélése érdekében.
"Olaszország és Németország nem bírja elviselni egymás pénzügyi rendszerét" - mondta Mead professzor. Azonban - tette hozzá - az eurozóna ebben az esetben is tovább működik, mint egy "boldogtalan házasság", amely rövid távon akkor is jobb, mint a válás.
"Európa elég gazdag ahhoz, hogy támogasson olyasvalamit, aminek már hosszú ideje nincs értelme" - mondta. "Ez arról szól, hogyan kezeljük a boldogtalanságot."
Mead professzor arra hívta fel Németországot, hogy - egy laza államszövetségben - vezesse Európában a Szent Római Birodalmat, a hatékony, agresszív megszorítások helyett.
"Európát nehéz vezetni, mert ellenáll a vezetésnek" - mondta. "Sok a különböző prioritás."
"Ha egy porosz királyt, meg egy szent római császárt veszünk alapul, akkor a kettő közül a szent római császár a fenntarthatóbb. Mindkettő munkáját elvégzi."